Szacunkowy czas na przeczytanie artykułu: 7 minut

Personalizacja produktów jest trendem, który rozwija się coraz prężniej. Coraz więcej branż i firm zauważa profity wynikające z wdrożenia u siebie narzędzi służących personalizacji, czyli konfiguratorów produktów.

Jest kilka branż, w których wdrożenie indywidualnych konfiguratorów produktów jest niemal niezbędne. Wynika to ze specyfiki produktów, które oferują. Jedną z nich jest branża fotowoltaiczna. Instalacje fotowoltaiczne są zawsze produktami ‘szytymi’ na miarę potrzeb Klienta. Dlatego też tego typu towary powinny posiadać indywidualną kartę produktu z właściwie dobranym konfiguratorem, który pomoże dopasować pożądane parametry oferty.

Branża fotowoltaiczna – słów kilka

Fotowoltaika swoje początki ma już w XIX wieku. To wtedy zauważono, że przy pomocy pewnych substancji istnieje możliwość przekształcenia energii płynącej ze słońca na energię elektryczną. Branża fotowoltaiczna – w Polsce, jak i na świecie – ostatnimi czasy znacznie się rozwinęła. Na tego typu instalacje decyduje się coraz więcej wysokoenergetycznych elektrowni słonecznych, jak i osób prywatnych. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 20-30 lat energia słoneczna na naszym kontynencie będzie czołowym źródłem energii.

Sprzedaż instalacji fotowoltaicznych przez Internet

Część sklepów na swoich stronach posiada kalkulatory pozwalające wyliczyć, ile Użytkownik jest w stanie zaoszczędzić w przypadku, gdy zdecyduje się na zamontowanie u siebie na dachu paneli słonecznych.  Po podaniu kilku podstawowych informacji, prezentowane są mu szacunkowe kwoty. Tak jak na przykład w kalkulatorze przedstawionym poniżej:

Źródło zdjęcia: https://ozeprojekt.pl/kalkulator

Po podaniu informacji, ile wynosi rachunek za prąd, jaki jest okres rozliczeniowy oraz planowana lokalizacja instalacji fotowoltaicznej Użytkownikowi prezentowane są szacunkowe koszty – jaką cenę rocznie płaci za prąd, ile wyda na energię przez 25 lat oraz ile jest w stanie zaoszczędzić przy pomocy fotowoltaiki.

Źródło zdjęcia: https://ozeprojekt.pl/kalkulator

Na podobnej zasadzie działa także poniższy kalkulator. Tutaj również Użytkownik podając przykładowo przybliżoną kwotę rachunków za prąd oraz cykl ich rozliczenia jest w stanie wyliczyć, ile szacunkowo wynoszą jego roczne koszty energii. Dodatkowo, poniższy kalkulator został rozbudowany o część dotyczącą już samej instalacji fotowoltaicznej. Po dokonaniu obliczeń rocznych kosztów energii, Użytkownikowi przedstawiana jest dedykowana dla niego instalacja fotowoltaiczna (dokładniej jej moc). Na tej podstawie Użytkownik może określić, jaką moc paneli fotowoltaicznych by preferował. W efekcie narzędzie wylicza mu ilość modułów fotowoltaicznych oraz jaką powierzchnię będzie zajmowała instalacja.

Źródło zdjęcia: https://siliton.pl/kalkulator 

Takie rozwiązania sprawdzą się w przypadku Klientów indywidualnych, o niewielkich wymaganiach. Natomiast dla tych bardziej wymagających potrzebne jest bardziej rozbudowane narzędzie. Niektóre firmy oferują na swoich stronach kalkulatory, które obliczają nie tylko to, ile jesteśmy w stanie rocznie zaoszczędzić w przypadku zdecydowania się na fotowoltaikę, ale także koszty inwestycji wraz z dofinansowaniem. Tak jak na przykład ten poniżej: 

Źródło zdjęć: https://www.bozonfotowoltaika.pl/kalkulator  

Kalkulator na podstawie podanych przez Użytkownika informacji szacuje, po jakim czasie nastąpi zwrot zainwestowanych środków – zarówno bez uwzględniania dotacji z programów rządowych lub ulg podatkowych, jak i z tymi wariantami. Przy pomocy powyższego kalkulatora Użytkownik ma także możliwość oszacowania, jak będą wyglądały koszty w przypadku zdecydowania się na zewnętrzne źródło finansowania (kredyt). Jednak to także są tylko i wyłącznie szacunki. 

Kalkulatory, tak jak wspomnieliśmy wyżej, mają charakter wyłącznie informacyjny. Istnieje jednak pewne grono firm, które prowadzą swoją sprzedaż również i bez nich. Najczęściej w formie sklepów internetowych posiadających w swej ofercie pojedyncze elementy instalacji fotowoltaicznych (co dla osób nie do końca rozeznanych w tym temacie może być nie lada wyzwaniem), lub po prostu gotowe zestawy bez możliwości dopasowania ich przez Klienta do swoich potrzeb i warunków. Instalacje fotowoltaiczne są produktami, które muszą być ‘uszyte’ na miarę potrzeb Kupującego. Dlatego też rozwiązaniem, które sprawdzi się w ich przypadku są indywidualne konfiguratory produktu. Za przykład może tutaj posłużyć poniższe rozwiązanie:

Źródło zdjęć: https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kalkulator

Wyżej zaprezentowany konfigurator umożliwia Użytkownikowi dopasowanie fotowoltaiki krok po kroku pod swoje potrzeby – poczynając od danych Użytkownika (tj. określenia czy jest on osobą fizyczną czy reprezentuje przedsiębiorstwo oraz województwa), przez zużycie energii, zabudowę paneli, parametrów instalacji, kończąc na analizie opłacalności. Wszystkie te parametry Użytkownik może sam skonfigurować. Ciekawą opcją byłoby także wzbogacenie konfiguratora o wizualizację produktu, np. na dachu nieruchomości.

Innym przykładem, który zasługuje na uwagę jest także ten przedstawiony poniżej:

Źródło zdjęcia: https://www.lumel.com.pl/en/configurator 

Przy jego pomocy Użytkownik może dopasować wszystkie elementy, tj.: rodzaj produktu, zakres prądu, rodzaj powłoki zewnętrznej, śruby mocujące, etc. Po wybraniu wszystkich komponentów zgodnie z potrzebami, Użytkownikowi wyświetlana jest końcowa cena netto. Tutaj także niestety nie ma wizualizacji produktu.

Indywidualny konfigurator produktu 

Fotowoltaika to zakup na wiele lat. Dlatego też, by przekonać Użytkownika do zakupu należy mieć mocną kartę przetargową, coś co wyróżni nas na tle konkurencji. I takim właśnie czynnikiem może być wspomniany indywidualny konfigurator produktu. Wdrożenie odpowiedniego konfiguratora na stronę daje wiele korzyści. Jest to między innymi: automatyzacja procesu składania zamówień (dzięki integracji z platformą sklepową), uzyskanie od Kupujących kompletu danych niezbędnych do złożenia zamówienia, spełnianie indywidualnych potrzeb Klienta, oszczędność czasu w procesie handlowym oraz ograniczenie ilości możliwych błędów. Same konfiguratory są natomiast przejrzyste i łatwe w obsłudze, co z pewnością zostanie docenione przez Użytkowników. Wdrożenie na swojej stronie konfiguratora, który zapewni Kupującym możliwość dostosowania produktu do ich potrzeb i wymagań jest zdecydowanie działaniem na plus.

Dodatkowo, wsparciem dla indywidualnych konfiguratorów produktów mogą być także materiały publikowane na blogu firmowym. Mogą to być artykuły, które będą doskonałym źródłem wiedzy dla osób, które będą chciały dowiedzieć się czegoś więcej o fotowoltaikach oraz zdjęcia z wykonanych przez daną firmę instalacji. 

Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie konfiguratorów produktów, lub chciałabyś/chciałbyś wdrożyć takie rozwiązanie u siebie – zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zobacz powiązane