Szacunkowy czas na przeczytanie artykułu: 7 minut

Tak jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule na temat instalacji fotowoltaicznych (artykuł do przeczytania tutaj) jest kilka branż, w których wdrożenie indywidualnie dopasowanych konfiguratorów produktów jest niemalże koniecznością. Wynika to z charakteru oferowanych przez nich produktów. Jedną z nich jest branża zajmująca się sprzedażą wiat i bram garażowych. Źle działający konfigurator lub co gorsza – całkowity jego brak, może znacząco przyczynić się do obniżenia sprzedaży.

Produkty o wielu parametrach

Parametrów, które mogą być indywidualnie dostosowywane przez Użytkownika w przypadku zakupu bramy garażowej jest wiele. Jest to na przykład: jej wielkość, sposób otwierania, materiał z którego jest wykonana, sposób zabezpieczenia przed włamaniem, termoizolacyjność. Podobnie rzecz ma się w przypadku wiat garażowych. Tutaj dostosowywane mogą być na przykład: wymiary wiaty, materiał z którego będzie wykonana, rodzaj zadaszenia, etc. Rozwiązaniem w e-commerce, które pomoże Użytkownikom dopasować kupowany produkt do swoich potrzeb i wymagań okazuje się być odpowiednio skonstruowana karta produktowa z indywidualnym konfiguratorem produktów.

Aktualnie duża liczba osób, która decyduje się na budowę domu nie wyobraża sobie nieuwzględnienia w projekcie garażu lub wiaty garażowej. Stały się one niejako nieodłącznym jego elementem. To właśnie w nich przechowywane będą rowery, samochód, tudzież inne środki transportu. Większość z nas korzysta z nich prawie codziennie, dlatego też tak ważne jest, by bramy lub wiaty garażowe były dopasowane do potrzeb Kupującego.

E-sprzedaż wiat i bram garażowych

Sprzedaż tego typu produktów przez Internet nie jest prosta. Wynika to z faktu, o którym wspomnieliśmy wyżej. Mianowicie wielu parametrów, które mogą być dostosowane przez Kupujących. Dlatego też część firm decyduje się na wdrożenie na swoich stronach www konfiguratorów, które mają ułatwić proces składania zamówień. Tak jak na przykład ten przedstawiony poniżej: 

Źródło zdjęć: http://www.bramy-garazowe.biz/zamow-brame.html

W przypadku tego rozwiązania Kupujący mają możliwość dopasowania pod siebie podstawowych elementów zamawianej bramy. Między innymi tego, jaki ma być jej rodzaj (uchylna czy dwuskrzydłowa), czy ma być ona ocieplona czy też bez ocieplenia. W kolejnym kroku Klient proszony jest o podanie wymiarów. Czwarty i ostatni krok to dobór dodatków, tj.: kolor bramy, furtka, montaż bramy oraz jej automat. Tym, na co warto zwrócić uwagę jest cena, która po wyborze odpowiednich parametrów aktualizuje się na bieżąco. Dzięki temu Kupujący ma możliwość stałego jej monitorowania. Niestety rozwiązanie te nie zostało wzbogacone o wizualizację tworzonego produktu.

Również w poniżej przedstawionym rozwiązaniu Użytkownicy mają możliwość dostosowania parametrów bramy:

Źródło zdjęć: https://www.esuperstal.pl/konfigurator/bramy

W powyżej przedstawionym konfiguratorze Użytkownik może wybrać rodzaj bramy – czy ma być to brama uchylna czy dwuskrzydłowa, oraz rodzaj ocieplenia. Proszony jest także o podanie wymiarów otworu na bramę – jego wysokości oraz szerokości. Urządzenie automatycznie wylicza powierzchnię bramy. Kolejne kroki konfiguracji to wybór: koloru blachy z dostępnych opcji, opcji dodatkowych (furtka, przetłoczenie poziome, montaż oraz zamawiana ilość). Ostatnim krokiem jest wybór województwa dostawy. Tutaj, podobnie jak w rozwiązaniu przedstawionym wcześniej, cena także aktualizuje się na bieżąco. Pomimo braku wizualizacji na stronie zostało zastosowane inne rozwiązanie. Mianowicie, pod opcją wyboru rodzaju bramy czy też opcji dodatkowych dodano funkcję “powiększ zdjęcie”. Po kliknięciu w nią wyświetla się zdjęcie prezentujące daną opcję.

Wizualizacja produktu jest ważna!

Powyżej przedstawione rozwiązania pomimo że dają Użytkownikom możliwość dopasowania parametrów zamawianych bram do swoich potrzeb i wymagań, nie mają jednak wizualizacji produktu. Może to stanowić pewnego rodzaju utrudnienie dla Kupującego. Bowiem może nie mieć on pewności, czy produkt który skonfigurował na pewno będzie wyglądał tak, jak chce. Wizualizacja produktu daje Klientowi gwarancję, że produkt który zamawia jest w 100% zgodny z jego wyobrażeniem. Tego typu wizualizacja została zastosowana na przykład tutaj:

Źródło zdjęcia: https://konfigurator.beditom.eu/#/house 

Tutaj, podobnie jak na wcześniej prezentowanych przykładach, Kupujący może dopasować do swoich potrzeb określone parametry bramy, tj.: typ (dwuskrzydłowa, segmentowa), model (jeden z czterech dostępnych), wymiary bramy (jej szerokość i wysokość), kolor oraz strukturę. Może także określić wymiary nadproża oraz sposób otwierania bramy (ręczne lub automatyczne). Niewątpliwie plusem tego konfiguratora jest wyświetlana na stronie wizualizacja. Kupujący w trakcie wyboru parametrów ma cały czas podgląd na tworzony przez siebie produkt. Dzięki temu ma pewność, że brama którą zamówi będzie dokładnie taka, jaką chce. Wdrożone na stronie rozwiązanie umożliwia wyświetlanie wizualizacji bramy wraz z budynkiem, lub samej (jak na przykładzie poniżej).

Źródło zdjęcia: https://konfigurator.beditom.eu/#/house 

Wizualizacja została zastosowana także w tym konfiguratorze. Pierwszym etapem konfiguracji jest wybór rodzaju bramy: segmentowa, roletowa, rozwierna lub uchylna.

Źródło zdjęcia: http://www.konfigurator.kolbuddom.pl/

Proces konfiguracji zostanie zaprezentowany na przykładzie bramy segmentowej. 

Źródło zdjęcia: http://www.konfigurator.kolbuddom.pl/krok2?type=1  

W kolejnym kroku Użytkownik proszony jest o wybór szerokości oraz wysokości otworu bramowego (można również wpisać własny wymiar), a także o określenie wysokości nadproża.

Źródło zdjęcia: http://www.konfigurator.kolbuddom.pl/krok3

Źródło zdjęcia: http://www.konfigurator.kolbuddom.pl/krok4 

Kolejne kroki to wybór rodzaju przetłoczenia, struktury powierzchni oraz koloru bramy. To także wybór sposobu otwierania drzwi i opcji dodatkowych: przeszklenia, drzwi w bramie, klamki do bramy, kratki wentylacyjnej, rygla. Ostatnimi krokami konfiguracji jest podsumowanie oraz formularz do wysłania zapytania.

Źródło zdjęcia: http://www.konfigurator.kolbud dom.pl/krok5 

Rozwiązaniami na plus, które zostały zastosowane w tym konfiguratorze jest podgląd bramy, który wyświetla się po prawej stronie oraz ścieżka konfiguracji. Dzięki niej Użytkownik może zorientować się, na którym etapie konfiguracji aktualnie się znajduje i ile jeszcze jej kroków ma przed sobą.

Pomimo tego, że dwa powyżej zaprezentowane rozwiązania zawierają w sobie wizualizację produktu to brakuje w nich istotnego z punktu widzenia Klienta elementu, czyli ceny. Nie wyświetla się ona w procesie konfiguracji. Użytkownik, aby poznać wycenę skonfigurowanej przez siebie bramy musi wysłać zapytanie do firmy. W niektórych przypadkach może być to czynnikiem, który spowoduje, że potencjalny Klient zamknie kartę i uda się do konkurencji.

Optymalnym rozwiązaniem jest wdrożenie na stronę konfiguratora, który zawiera oba te elementy – czyli wizualizację produktu oraz informację o cenie, która aktualizuje się na bieżąco. Tak jak na przykład w konfiguratorze przedstawionym poniżej:

Źródło zdjęcia: https://www.hormann.pl/prywatni-inwestorzy/konfigurator  

Na początku należy wybrać produkt. W przypadku bram do wyboru są: bramy segmentowe oraz uchylne. Proces konfiguracji zostanie zobrazowany na przykładzie bram segmentowych.

Źródło zdjęcia:  https://www.hormann.pl/prywatni-inwestorzy/konfigurator

W przypadku tego rozwiązania Kupujący ma możliwość wyboru powierzchni (wartym zaznaczenia jest fakt, że przy każdej z opcji znajduje się krótka charakterystyka danej powierzchni), wzoru, wymiarów (szerokość oraz wysokość można wpisać własnoręcznie lub wybrać je z rozwijanej listy), koloru. Może także wybrać przeszklenie, design oraz napęd.

Tak jak zostało to już wyżej wspomniane konfigurator zawiera w sobie wizualizację – dzięki której Klient już na etapie tworzenia ma pełen podgląd produktu oraz cenę, która aktualizuje się na bieżąco. Dodatkowo – rozwiązaniem, które zostało tutaj zastosowane jest możliwość wczytania zdjęcia fasady budynku. Dzięki temu Użytkownik może sprawdzić, jak dana brama będzie prezentowała się na jego tle. Ostatnim etapem jest streszczenie. 

Konfigurator produktu dopasowany do biznesu

Decydując się na zakup bramy lub wiaty garażowej Kupujący chce mieć pewność, że będzie ona spełniała wszystkie jego potrzeby i wymagania. Rozwiązaniem, które może mu pomóc dopasować dany produkt w 100% pod siebie może być indywidualny konfigurator produktu. Wdrażając go na swoją stronę firma daje Klientom możliwość stworzenia w łatwy i przejrzysty sposób produktu dokładnie takiego, jakiego potrzebują. Wdrożenie odpowiedniego konfiguratora na stronę daje wiele korzyści również samej firmie. Dzięki niemu ma ona możliwość spełniania indywidualnych potrzeb Klientów, a tym samym wyróżnienia się na rynku. Korzyścią dla firmy jest także automatyzacja procesu składania zamówień oraz oszczędność czasu w procesie handlowym. Uzyskanie poprzez konfigurator wszystkich informacji potrzebnych do złożenia zamówienia przekłada się na mniejszą ilość możliwych błędów.

Masz pytania odnośnie konfiguratorów produktów? Chciałabyś/chciałbyś wdrożyć takie rozwiązanie u siebie? Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zobacz powiązane