Telefony się urywają, zamówienia wpadają jedno za drugim, Klienci chwalą sklep za fachowe doradztwo, szybką wysyłkę towarów i tworzenie oferty, po którą chce się wracać. Sklep wciąż się rozwija, marka zaczyna być rozpoznawalna i znacząca w branży, wszystko nabiera niesamowitego rozpędu. Nieśmiały i trochę szalony pomysł przerodził się w prawdziwy biznes, a Ty dowodzisz kilkunastoosobowym zgranym zespołem. Możliwe?

Na sukces w e-commerce składa się wiele czynników – świetny produkt trafiający w potrzeby i gusta konsumentów, dobry marketing, zaawansowana technologia, niezawodna logistyka oraz cena, która jak wiemy, niejednokrotnie czyni cuda. Siła genialnych biznesów tkwi jednak w prostocie i trafieniu w samo sedno oczekiwań. Bez tego nawet najlepiej zorganizowany sklep internetowy pozostanie tylko jednym z wielu w swojej branży.

Giganci wiedzą jak się wyróżnić

Największe światowe firmy swoją pozycję zawdzięczają wieloletnim spójnym działaniom, jednak wciąż poszukują kolejnych haczyków na konsumentów. Tym na co stawiają w ostatnich latach jest m.in. personalizacja. Ludzie uwielbiają posiadać produkty oryginalne, podkreślające ich osobowość i wyrażające emocje. Właśnie na tych trzech założeniach oparły swoje słynne kampanie marki Coca-Cola oraz Nutella. W obydwu przypadkach pomysł był banalnie prosty, a polegał na drukowaniu etykiet z imionami i pseudonimami oraz zwrotami wyrażającymi uczucia, jak. np. Kocham Cię lub Przepraszam. Niezwykłe naklejki przyciągały wielbicieli brązowego napoju oraz kremu czekoladowego, a wyższa cena nie zniechęcała. Proste? Bardzo, ale tylko nieliczni potrafią przekuć taki pomysł w biznes.

O krok dalej idą firmy z branży fashion, np. Nike, która do swojej oferty wprowadziła personalizację butów oddając tym samym możliwość projektowania wymarzonych“najków” w ręce klientów.

Polski rynek otwiera się na personalizację

Tendencję do dostosowywania produktów do indywidualnych potrzeb klientów  dostrzegli także przedsiębiorcy na rodzimym rynku. Kilka lat temu zaczęliśmy wdrażać pierwsze konfiguratory, dzięki którym dostępne dla konsumentów stały się personalizowane czekoladowe telegramy, kubki z nadrukami czy  parapety na wymiar. Konfiguratory powstały jako część autorskiej platformy e-commerce Extreme Commerce, którą rozwijamy jako Best.net. Aby zastosować tego rodzaju technologię firmy muszą liczyć się z dużymi zmianami, gdyż e-commerce nie jest oderwaną częścią rzeczywistości przedsiębiorstwa, lecz łączy się ze wszystkimi pozostałymi komórkami organizacyjnymi. Wymaga także znaczących prac programistycznych oraz nakładów finansowych. Jest to jednak przede wszystkim duży krok ku wejściu firmy na kolejny poziom rozwoju, który w perspektywie kilkunastu najbliższych lat jest konieczny, aby pozostać konkurencyjnym.

Chmura daje nowe możliwości

Wieloletnia współpraca z firmami różnych branż uświadomiła nam, że na rynku działa cała masa producentów, którzy chcieliby oferować klientom coś więcej niż po prostu koszulkę lub czekoladę. Chcą dać możliwość zaprojektowania produktu od początku do końca zgodnie z ich potrzebami, a także dzięki temu wyeliminować błędy, zautomatyzować proces obsługi, przyspieszyć realizację pojedynczego zamówienia oraz skupić się na poznaniu klientów i ich preferencji. Często są to start-upy lub firmy rozpoczynające działalność w internecie, których możliwości finansowe są ograniczone. Towarzyszy temu także niepewność co do trafności pomysłu oraz obawa o własne umiejętności prowadzenia e-commerce. Wszystkie te spostrzeżenia doprowadziły nas do stworzenia narzędzia opartego o rozwiązanie typu cloud.

Konfigurator w chmurze to aplikacja, rodzaj wtyczki, którą można wpiąć w dowolny system e-commerce. W praktyce oznacza to tyle, że każdy kto sprzedaje swoje produkty w internecie na dowolnej platformie może dołożyć do niej cegiełkę w postaci konfiguratora. Wzbogaca on sklep o innowacyjną funkcjonalność, a pozostałe jego moduły działają bez zmian.

Jeśli jednak nie masz sklepu internetowego również możesz wdrożyć konfigurator na swojej stronie www oraz wykorzystywać narzędzie np. do przygotowania ofert, które później wysyłane będą do handlowców.

Takie rozwiązanie dostępne jest od wersji najprostszej, bardzo podstawowej, do zaawansowanej, projektowanej zgodnie z indywidualnymi potrzebami danej firmy. Konfiguratory w chmurze pozwalają rozwinąć sprzedaż bez dużych nakładów finansowych, czasowych oraz programistycznych. Obsługa konfiguratorów, zarówno po stronie kupującego, jak i administratora, jest intuicyjna, prosta i pozwala sprawnie “wyklikać” dany produkt.  

Dla kogo?

Personalizacja rozgościła się przede wszystkim w branży reklamowej i odzieżowej, a nadruki na koszulkach, kubkach czy kalendarzach to już żadna nowość. Co innego jeśli sprawa dotyczy możliwości obsłużenia dużej ilości indywidualnych zamówień w przemyśle, np. w branży stolarki okienno-drzwiowej lub przy produkcji łodzi motorowych.

Między tymi dwoma skrajnymi obszarami mamy tysiące biznesów, w których prostota i funkcjonalność konfiguratorów znajdą zastosowanie.

To narzędzie, które pozwala zaoszczędzić czas, chociażby działu graficznego, pominąć etap długich ustaleń i przenoszenia wizji Klienta do projektu, zaś Klient sam tworzy swój wzór np. haftu oraz od razu go widzi, dzięki czemu ma nad nim pełną kontrolę. Konfigurator znacznie przyspiesza cały proces handlowy – Klient składa zamówienie, firma je wycenia i od razu może przejść do realizacji.

Taki sam schemat można zastosować w zamówieniach na bukiety wg projektu Klientów, muesli z dobranych przez Klientów ulubionych ziaren i dodatków czy karniszy do domu na wymiar, w kolorze pasującym do całości wnętrza. A może Ty chciałbyś sprzedawać konfigurowane lampy, świece zapachowe lub lalki?

Pomysłów może być tyle ile branż, ile firm, ilu ludzi.

Skontaktuj się z Nami, chętnie poznamy Twoje pytania! : )

Zobacz powiązane