Konfiguratory w branży budowlanej – narzędzia, które zoptymalizują Twoją produkcję

Konfigurować można praktycznie wszystko – od ubrań, poprzez opakowania, na meblach kończąc. Są też takie produkty, które wydają się zwykłe i proste. Też tak myśleliśmy – do momentu, kiedy nie wdrożyliśmy konfiguratora parapetów u jednego z naszych Klientów.


Zaprojektowanie i wdrożenie tego narzędzia pozwoliło usprawnić u Klienta bardzo złożony proces sprzedaży parapetów (Klient działa w B2B), a więc Dział Obsługi Klienta mógł skupić się na bieżącej rzetelnej pracy z odbiorcami, bez konieczności korygowania mnóstwa błędów, które powstawały wcześniej, firma zminimalizowała ilość odpadów, mogła zacząć produkować więcej oraz lepiej zarządzać magazynem.

Aktualnie dla naszego Klienta wdrożyliśmy łącznie już 30 konfiguratorów, co oznacza, że jest 30 sposobów na zakup różnych produktów. Konfiguratory stosowane są do parapetów, EMO, taśm, piany oraz wielu innych produktów.

Różnice w budowie konfiguratorów wynikają ze specyfiki produktów, ich właściwości oraz związaną z tym różną technologią produkcji np.:

Parapety PCV

  • płatność za metr bieżący
  • są dostępne różne zdefiniowane szerokości tj. 15, 20, 25 cm
  • nie ma możliwości wyboru frezu narożnika (wszystkie są wykończone tak samo)

Parapety MDF

  • płatność za m2
  • szerokość definiowana jest co do 5 mm
  • wybór wykończenia narożników tzw. frezów


Bardzo ciekawym przykładem konfiguratora jest konfigurator EMO (Energooszczędny Montaż Okien) – jest to konfigurator, który konfiguruje inne konfiguratory.

  • Przed wdrożeniem konfiguratora EMO klienci byli zmuszeni konfigurować osobno każdy z 5-ciu elementów, samodzielnie robić wszelkie wyliczenia i wprowadzać je do systemu zamówień. Generowało to wiele błędów i niepotrzebne koszty oraz ostatecznie zniechęcało do składania zamówień.
  • Pojawianie się konfiguratora na stronie producenta zaowocowało zachęceniem Klientów do składania zamówień w nowy znacznie bardziej przyjazny sposób oraz wyraźnym zwiększeniem konwersji.
  • Korzystając z konfiguratora Klient proszony jest o wpisanie 4 informacji tj. wysokość i szerokość okna, system wykonania okna oraz rodzaj montażu parapetu. Na tej podstawie konfigurator przygotowuje poszczególne małe konfiguratory i tworzy jeden duży zestaw wszystkich elementów potrzebnych do montażu okna EMO.


Autorem oprogramowania e-commerce jest firma Best.net – producent platformy sklepowej Extreme Commerce, właściciel marki Fifny i konfiguratorów w chmurze zintegrowanych z dowolną platformą sklepową oraz stronami www.


Zobacz powiązane