Szacunkowy czas na przeczytanie artykułu: 5 minut.

Czym są konfiguratory produktów?

Konfiguratory to narzędzia, dzięki którym Klienci mogą dostosowywać cechy zamawianego przez siebie produktu do indywidualnych potrzeb. Mogą wybrać kształt, kolor, wielkość, a także inne parametry specyficzne zamawianego towaru. Personalizacja stała się powszechnym trendem, zarówno w e-commerce, jak i w e-marketingu. Z powodzeniem stosują ją najwięksi gracze na rynku.

Konfiguratory w chmurze (Fifny Cloud) można zaimplementować na dowolnej platformie sklepowej, serwisie lub stronie www. Z punktu widzenia Klienta są one zoptymalizowane pod kątem użyteczności, by ułatwiać dokonywanie zakupów. Natomiast backend narzędzia jest dostosowany do wygody administratora panelu i umożliwia samodzielnie wprowadzanie przez niego danych. 

Duże marki stawiają na personalizację

Ludzie lubią się wyróżniać. Uwielbiają rzeczy oryginalne, stworzone tylko dla nich, gdyż w ten sposób mogą podkreślać swoją osobowość. Fakt ten wykorzystują najwięksi gracze na rynku, którzy swe działania marketingowe kierują ku personalizacji.

Świetnym tego przykładem jest Coca Cola oraz jej słynna kampania z personalizowanymi butelkami. Pomysł prosty w założeniu, przyniósł fantastyczne efekty. Całość opierała się na wprowadzeniu na rynek butelek z imionami, pseudonimami, a także zwrotami, np. “Kocham Cię”. Wielbiciele brązowego napoju chętnie go kupowali i nie zniechęcała ich wyższa niż dotychczas cena. Liczył się sam fakt posiadania butelki np. z własnym imieniem. Na podobnym założeniu kampanię oparła marka Nutella. Wypuściła na rynek słoiki z czekoladowym kremem, których etykiety zawierały imiona. Dodatkowo Klienci mieli możliwość zamówienia na ich stronie www dwóch spersonalizowanych etykiet na słoik. Konfigurator indywidualnego produktu w ciekawy sposób wykorzystało także Nike, udostępniając Klientom możliwość zaprojektowania własnych, wymarzonych butów. Kupujący mogli zdecydować, z jakiej tkaniny mają być uszyte buty, wybrać ulubiony kolor, dodać elementy szczególne które sprawiały, że ich model stawał się unikalny. 

Konfiguratory w chmurze Fifny.com

Polski rynek również dostrzega potencjał kastomizacji. Powoduje to, że coraz więcej firm na rodzimym rynku zaczyna wdrażać w swoich biznesach narzędzia, które umożliwiają Klientom zamawianie nieregularnych produktów i dostosowywanie zamówień do indywidualnych potrzeb. Z myślą o takich firmach powstała usługa Fifny Cloud, oferująca  konfiguratory produktowe hostowane w chmurze.

Konfigurator w chmurze to rodzaj wtyczki, którą można wpiąć w dowolną platformę sklepową, serwis lub stronę www. Rozwiązanie te można wykorzystać jako narzędzie, które prowadzi do finalizacji zakupu lub ułatwia składanie zapytań ofertowych, a co za tym idzie – przyspiesza komunikację i cały proces handlowy.

Konfiguratory można dostosować niemal do każdej branży czy rodzaju biznesu. Pomagają one zwiększyć sprzedaż, bez konieczności ponoszenia dużych nakładów czasowych, programistycznych i finansowych. W naszej ofercie znajdą Państwo zróżnicowane pakiety abonamentowe i modele współpracy, skierowane zarówno do firm, które dopiero rozpoczynają sprzedaż w Internecie, jak i do tych z ugruntowaną pozycją w e-commerce. 

Konfigurator jako narzędzie marketingowe

Firma, aby osiągnąć sukces powinna się czymś wyróżnić. Ofertą produktową, ceną  lub na przykład komunikacją marketingową. Konfiguratory w chmurze dają Twojej firmie unikalne narzędzie marketingowe, trafiające wprost do Twoich Klientów! 

Przykładowo, dla firm z branży prezentowej niesamowitym atutem może być umożliwienie Użytkownikom stworzenia spersonalizowanego prezentu. Takiego, który będą mogli dopasować do osoby, którą chcą obdarować. Bo czy jest coś lepszego niż prezent dany od serca? 🙂

Personalizacji mogą zostać poddane na przykład  kubki. Użytkownik, dzięki wykorzystaniu konfiguratora, ma możliwość wybrania tła kubka, dodania na nim własnej grafiki oraz spersonalizowanego napisu. W ten sposób dajemy Klientom szansę na stworzenie prezentu wyjątkowego.

Innym przykładem wykorzystania konfiguratorów w komunikacji marketingowej są Chocotelegramy. Korzystając z tego narzędzia Użytkownicy mają możliwość stworzenia czekoladowego telegramu, który mogą podarować jako prezent. Udostępnienie Klientom możliwości dodania czegoś od siebie sprawia, że takie podarunki stają się jeszcze bardziej szczególne.

Powyższe przykłady to nie wszystko. Konfigurować można także nadruki firmowe na pendrive’ach, napisy na etykietach butelek do wina (np. z przeznaczeniem na prezent) lub informacje brandingowe na odzieży roboczej. W przypadku tych produktów, oprócz wstawienia treści tekstu, możemy również wybrać konkretną czcionkę, jej kolor oraz obrazek. Rozwiązania te niosą ze sobą wiele korzyści, zarówno dla Klientów, którzy wyrażają swój indywidualizm i projektują unikalny produkt, jak i dla producentów, którzy nie mają potrzeby np. zatrudniania grafika do wizualizacji pomysłów Klientów, zyskując przy tym czas oraz pieniądze.

Konfiguratory w chmurze Fifny.com to szansa na poszerzenie oferty Twojej firmy. Możesz je wykorzystać zarówno sprzedażowo, jak i marketingowo. 

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

Zobacz powiązane